Index ¦ Archives ¦ RSS

kocka howto

Estimated read time: 4 minutes

Hogyan készült a kocka?

Először is kell 8 db fakocka. A méret tetszőleges, én 25 mm nagyságút használtam. Ezt fogom beborítani kívül-belül képekkel. Egész pontosan 3 db nagy kép és 6 db kis kép kell. A nagy képet úgy kell elképzelni, hogy 4 x 2 kocka (ill. kockának egy lapja) nagyságú, a kicsi meg 2 x 2. Ez azért praktikus így, mert 1 kockára való képet össze lehet tenni pont egy A4-es lapra amit ki lehet nyomtatni fóliára. A módszer nem tökéletes, mivel erről a fóliáról könnyen kopik a festék, így papír-írószer boltban kapható szeles celluxszal (az a nagy, 5 cm szeles) le kell ragasztani a fóliát felülről is. A Copy General 500 DPI-s nyomtatót használ, tehát egy kockalapra való képet 1100 px szélesre érdemes készíteni.

Az A4-es képet kézzel is el lehet készíteni, meg egy scripttel is -- de ez utóbbiról később. Ha kézzel akarjuk akkor így érdemes elrendezni:

1

Ha scripttel, akkor egy enkockam könyvtárban lesz 4es meg 8as nevű alkönyvtár és abba kerül a 3 db 8-as és 6 db 4-es kép. ezután kell a kocka.py:

$ ./kocka.py enkockam

Ez elkészíti az enkockam.jpg file-t.

A következő kérdés, hogy ezeket a nagy és kis képeket hogyan érdemes felvágni. Ha túl sok vagy kevés vágás lesz, akkor vagy nem lehet körbeforgatni a kockát, vagy szétesik a kocka. Színezem a képeket, hogy ne kavarodjanak össze.

Nézzük először a nagyobb képeket, sötétkék, világossárga és sötétzöld:

2

A kis képek vágása: piros, narancs, sárga, világoszöld, világoskék, krémsárga:

3

A kocka 6 lépésben körbeforog. Felragasztás: A 8 db kis kockát négyzetekbe rendezzük, és egymásra helyezzük. Tegyük fel a tetejére a narancsot, úgy felvágva, ahogy a rajzon látható. Húzzuk le a hátáról a fóliának a külső rétegét és ragasszuk is rá. Előttünk lesz a krémsárga oldal (szintén a rajzon látható módon, tehát a vágás vízszintesen van), balra a piros, jobbra a sárga (a vágás függőlegesen legyen, a rajzhoz képest 90 fok forgatással), hátul a kék (a vágás vízszintesen legyen), alul pedig a világoszöld (rajzhoz képest 180 fok forgatás, ugyanúgy jobbra lesz a kis rövid vágás mint a tetején a narancsnál).

Ha idáig eljutottunk, akkor (felülnézetből) a jobb alsó és a jobb felső hasábját ki lehet hajtogatni a kockának. (felülnézetből egy 4 kocka magas narancssárga csíkot kapunk). Jobboldalt az egész nagy felületet elfoglalja a sötétkék. Már csak a sötétzöld és a krémsarga maradt. Forgassuk el balra hossztengely szerint a nagy kockát, Tehát felfele fog nézni a nagy kék felület. Most nyissuk szét a nagy kockát úgy, hogy hosszába a bal felét balra, jobb felét jobbra forgatjuk 90 fokkal. Továbbra is téglatest lesz előttünk, de most már a kék rész jobb és baloldalon függőlegesen lesz, és nem borított rész tárul elénk. Ide kell a világossárga.

Már csak a sötétzöld maradt. A cél, hogy ez kívülre kerüljön. Menjünk vissza két lépést, amikor a kocka még egyben volt: összecsuk, újra kék lesz felül, forgat jobbra 90 fokot, narancs csík lesz felül, alul-felül összeforgat úgy, hogy kocka legyen újra. Most áthajtjuk a kocka felső felét jobbra úgy, hogy újra téglatestet kapjunk. A világossárgát fogjuk látni megint, és bal- meg jobboldalt a szélén pedig a kettészedett pirosat. Elforgatjuk az asztallapon a kockát 90 fokkal. Ugyanúgy ki fogjuk nyitni, mint mikor kékből sárgába mentünk át, csak most a sárgából csupasz lap lesz, és erre a 8 kockalapra fog kerülni a sötétzöld.

© Miklos Vajna. Built using Pelican. Theme by Giulio Fidente on github.